Wydarzenia TMTAllThings-MichalMichalec

Opublikowane 29 października 2013 | przez Outbox Research

0

Nieodkryty kontynent Internetu Wszechrzeczy

Nie ma lepszego miejsca dla konferencji dotyczącej trendów i nowinek technologicznych niż sala rynku New Connect Giełdy Papierów Wartościowych. Jak żaden inny ściśle łączy się z innowacjami, nowymi rynkami i wielkimi nadziejami z nimi związanymi.

Bartłomiej Michałowski (Cisco), jeden z prelegentów konferencji AllThings’2013, która odbyła się 24 października, celnie zauważył: Internet Wszechrzeczy jest całkiem nowym kontynentem (w rozumieniu ekonomicznym, technologicznym) do odkrycia. On sam oraz powiązane z nim, modne ostatnio pojęcie Big Data, są aktualnie tematami niezwykle popularnymi i znajdują się w obszarze zainteresowań wielu firm, zarówno wielkich koncernów, jak i małych spółek. Zwłaszcza tym ostatnim rynek New Connect daje większe szanse zaistnienia. W trakcie konferencji omówiono także różne aspekty związane z Internetem wszechrzeczy: możliwości, wyzwania, ale i zagrożenia, które się z nimi wiążą.

Data Scientists – kim są?

Niezwykle ciekawym tematem, poruszonym przez Krzysztofa Sobieszka z portalu Nasza Klasa, były predyspozycje osób uważających się za Data Scientists. Krzysztof zauważył, iż nie muszą posiadać one wykształcenia technicznego, nie jest także wymagana od nich wiedza dotycząca baz danych. Specjaliści Big Data (czyli właśnie Data Scientists) są osobami, które łączą w sobie unikalne cechy: pasję poszukiwania, zainteresowanie psychologią oraz wyróżniają się umiejętnością łączenia faktów pozornie ze sobą niezwiązanych.

Gdy ubiegasz się o kredyt w bank

Jak bardzo, udowodniła prelegentka Katarzyna Małolepszy z firmy Kreditech. W swej prezentacji uchyliła rąbka tajemnicy i opowiedziała, jakiego rodzaju dane brane są pod uwagę w trakcie wyliczania profilu skoringowego. Warto nadmienić, że portal firmy Kreditech, udziela kredytów w większości przypadków samodzielnie, czyli bez ingerencji pracowników! W celu przyznania kredytu brane są pod uwagę, np. w jaki sposób czytany jest regulamin, kiedy planuje się spłatę rat, jak w formularzu umieszcza się PESEL („kopiuj – wklej” czy ręcznie). Wielkość liter przy wpisywaniu imienia i nazwiska także ma znaczenie!

Przewidywanie przestępstw? To możliwe! 

Outbox także zabrał głos. Zaprezentowaliśmy, w jaki sposób Internet wszechrzeczy i Big Data mogą wesprzeć szeroko rozumiane Customer Experience. Podaliśmy kilka przykładów, lecz najbardziej spektakularnym z nich jest przypadek zaczerpnięty z USA.Policja z Los Angeles wspólnie z University od California pilotażowo wdrożyła… program przewidywania przestępstw niepopełnionych! Choć brzmi to jak science fiction (choćby wspomnieć film „Minority Report”), działa. W wytypowanych uprzednio rejonach Los Angeles biorących udział w programie pilotażowym, policjanci dostają codziennie mapy z miejscami, gdzie prawdopodobieństwo popełnienia zbrodni jest najwyższe. Wstępne obliczenia wskazują, iż pewne typy przestępstw udało się zniwelować nawet w 20%. Algorytm powstał w oparciu o historyczne raporty z zatrzymań policji tegoż miasta (okres ostatnich 80 lat, czyli do 13 milionów zatrzymań!) i jest tym samym, który wykorzystuje się do wyznaczania prawdopodobieństwa pojawienia się wstrząsów wtórnych następujących po trzęsieniu ziemi.

 Czy warto eksplorować?

Big Data i Internet wszechrzeczy są na topie. Ale, tak jak z gorącymi i popularnymi tematami bywa, oczekiwania wobec nich są ogromne, lecz dopiero zastosowanie ich w praktyce weryfikuje i pokazuje, czy są stanowią one w istocie nieodkryte kontynenty, warte dalszej eksploracji.

Michał Michalec

 


O autorze

Outbox Research

to dział badań nad trendami rynkowymi firmy Outbox, największego integratora CRM w Polsce i Europie Centralnej. Nasz zespół składa się z ponad 200 specjalistów CRM, którzy wdrożyli rozwiązania dla 40 000 użytkowników na całym świecie. Outbox posiada biura w Warszawie, Londynie, Paryżu, Pradze i Dusseldorfie. Wśród naszych partnerów technologicznych znajdują się m.in. Microsoft, Oracle, IBM, Salesforce, Applause, hybris, Metastorm czy FICO. Zostaliśmy sklasyfikowani na 3. miejscu rankingu Computerworld TOP200 wśród firm wdrażających oprogramowanie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Do góry ↑